+90 (212) 321 09 00

EMİSYON ÖLÇÜM PANELİ HAKKINDA DUYURU YAYINLANDI

EMİSYON ÖLÇÜM PANELİ HAKKINDA DUYURU YAYINLANDI

Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS) üzerinden girişleri yapılan Emisyon/İmisyon ve Gürültü/Titreşim Ölçüm Bildirimlerinde aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

      1. Ölçüm bildirimi, başlangıç tarihinden (ölçüm günü hariç) 5 gün önce yapılmalıdır.

      2. Ölçüm başlangıç tarihi kayıt tarihinden en fazla 30 gün sonrası olabilir. İmisyon ölçümlerinde 30 günden fazla süren ölçümler için 2 ayrı kayıt açılması gereklidir.

      3. “Bakanlığa Gönder” işlemi Ölçüm Başlangıç tarihinden 2 gün öncesine kadar yapılabilir.

Bu süre, işlem yapılan tarih ve ölçüm başlangıç tarihleri hariç olmak üzere 2 Gün (saat hesabı yapılmaz) olarak hesaplanmalıdır.

Örnek: 01.04.2019  işlem tarihi ise ölçüm başlangıç tarihi 04.04.2019  olabilir. İşlem tarihi ve Ölçüm Başlangıç Tarihi hariç kalan süre 2 gün olmalıdır.

      4. Kayıtta “Bakanlığa Gönder” işlemi yapılmadan aşağıda yer alan düzenlemeler yapılabilir:

  •        “Tarih değiştir” butonu ile yukarıdaki tarih kontrolleri yapılmak şartı ile tarih değişikliği yapılabilir. Tarih değişikliği yapıldığında (Bakanlığa Gönder işlemi için belirlenen aralıkta olduğunuza dikkat ediniz.)
  •        Kaynak değişikliği/silme/ekleme düzenleme yapılabilir. Düzenleme işleminden önce kaynağı kayıttan silip içerisinde düzenleme yapıldıktan sonra tekrar ekleyiniz. Aksi durumda yapılan değişiklikler kayda yansımaz.
  •        Kaynakta “Ölçüm Yapılacak Zorunlu Parametre Listesi”nde güncelleme yapılabilir.
  •        Parametre satırında “Güncelle” butonu ile “Durum” kısmında “Aktif Ölçülen Parametre” seçili ise ölçülecek, “Ölçülmeyecek Parametre” seçili ise ölçüm yapılmayacak parametre anlamına gelir.
  •        Personel değişikliği yapılabilir (Sil/ekle)
  •        Cihaz değişikliği yapılabilir. (Sil/ekle)

      5. Bakanlığa Gönderme işlemi yapılmış bir kayda eklenen kaynak üzerinde yapılan güncelleme ve değişiklikler kayda yansımaz.

      6. Bakanlığa gönderme işlemi yapılmış bir kayda yeni kaynak eklenemez, yeni ölçüm kaydı girilmelidir.

      7. Bakanlığa gönderme işlemi sonrasında laboratuvarların değişiklik yetkisi kalkar. Bu durumda cihaz ve personel değişikliği zorunlu ise (hastalık, arıza vb.) Bakanlığa mail ile değişiklik talebinde bulunulabilir. Bu talepte, kayıtta bulunan bilgilerin detayı aşağıdaki gibi yer almalıdır.