+90 (212) 321 09 00

2019 yılında Çin’in Wuhan bölgesinde bildirilen ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi, viral infeksiyonlarla mücadelenin önemini arttırmıştır.

Virüslerle mücadele araştırmaları neticelerinden biri olarak; virüslerin hastalık yapıcı etkilerinin azaltılmasına yönelik materyallerin kullanılması ve hayatımıza entegre edilmesi dünya gündemine taşınmıştır.

Bu etkiye sahip ürünler için “Antiviral” tabiri kullanılmaktadır. Tekstil ürünleri, plastik ürünler, cam ürünler kaplamalar,  boyalar gibi gündelik hayatımızda kullanılan tüm çok çeşitli ürünler geliştirilmiş ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

Antiviral özellikli bu ürünlerin antiviral etkinliklerinin anlaşılabilmesi ve derecelendirilebilmesi için “Antiviral Etkinlik Testleri” geliştirilmiştir.

Bu testler, miktarı ve türü bilinen temsili virüslerin, antiviral özellikli ürünle, belirlenen koşullarda temas ettirildikten sonra geri kazanılması ve geri kazanılan virüs miktarındaki logaritmik azalmanın belirlenmesi prensibine dayanmaktadır. Ancak virüslerin tabiatı gereği yalnızca canlı ortamlarda çoğalabilmesi, ışık mikroskobu ile görüntülenememesi ve kültivasyonlarının da yalnızca canlı ortamlarda yapılabilmesi gibi bazı dezavantajlar, bu logaritmik azalmanın tespit edilmesini güçleştirmektedir. Bu nedenle antiviral aktivite analizleri, alanında uzman personeller tarafından gerçekleştirilmektedir. Viroloji laboratuvarımız, antiviral aktivite testlerinin metotları olan;

  •         BS ISO 18184:2019 Tekstil Ürünlerinin Antiviral Aktivitelerinin Tayin Edilmesi
  •         BS ISO 21702:2019 Plastiklerde Ve Diğer Gözeneksiz Yüzeylerde Antiviral Aktivitenin Ölçülmesi

Standartlarına göre antiviral aktivite testlerini gerçekleştirmektedir.

Bu analizlerde kullanılan referans virüsler;

  •         Influenza A Virus
  •         Feline Calicivirus

Tekstil ürünlerindeki logaritmik azalma değeri 2 ila 3 arasında olan ürünlerin antiviral performansları iyi, 3’ün üzerinde azalma gösteren ürünlerin antiviral performansları ise mükemmel olarak değerlendirilir.

Laboratuvarımız, antiviral aktivitelerin ölçülmesi konusunda bir çok ar-ge çalışması gerçekleştirerek bu konudaki uzmanlığını ve kapasitesini arttırmaktadır.

Soru veya talepleriniz için bizlere 0212 321 09 00 numaralı telefondan ya da satis@cevreanaliz.com mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.