+90 (212) 321 09 00

YAĞLAMA YAĞI TESTİ (LUBRICANT) 

Yağlama yağı testi; geminin motor sistemlerinde, gemide kullanılan makine ve diğer ekipmanların da kullanılan yağların kalitesi ve durumunu değerlendirmek için yapılan analiz süreçlerini ifade eder. Bu ekipmanların sorunsuz çalışmasını sağlayabilmek ve periyodik bakımlarının yapılarak performanslarının arttırılabilmesi için belirli sürelerde bu testlerin yapılması gerekmektedir.

Laboratuvarımızda CIMAC (The International Council on Combustion Engines) tarafından rehber olarak yayınlanan Kullanılmış Motor Yağı testi Kullanıcı Yorum Kılavuzu ( Used Engine Oil Analysis User Interpretation Guide) gereği gerekli görülen ISO ve ASTM standartları referans alınarak yağlama yağı analizleri için çalışmalar yapılmaktadır. Çalışma sonrasında yağın performans değerlendirmeleri geçmiş sonuçlar ve referans değerler ile karşılaştırılarak raporlar sunulmaktadır.

 

Parametreler

Kinematik Viskozite (100°C)

Kinematik Viskozite (40°C)

Çözünmeyen Maddeler

Parlama Noktası

Su İçeriği

Toplam Asit Sayısı (TAN)

Toplam Baz Sayısı (TBN)

Viskozite İndeksi

Aşınma Metalleri, Yağ Katkı Elementleri ve Kirletici Elementler (Bor, Kalsiyum, Çinko, Kalay, Titanyum, Alüminyum, Barum, Fosfor, Krom, Demir, Gümüş,  Nikel, Potasyum, Sodyum, Bakır, Kurşun, Molibden, Magnezyum, Silikon, Vanadyum)

Görünüm