+90 (212) 321 09 00

MANYETİK AYIRICI SİSTEMLERDE GAUSS ÖLÇÜMÜ

Manyetik Ayırıcı Sistemler

Gıda, Otomotiv, Geri dönüşüm, Kimya, Tekstil, Seramik vb. endüstrilerde istenmeyen maddelerin uzaklaştırılması amacıyla manyetik ayırıcı sistemler ve manyetik kaldırıcılar kullanılmaktadır.

Özellikle gıda endüstrisi yabancı madde uzaklaştırması için İyi Üretim Uygulamalarını benimsemektedir. Bu kapsamda yabancı madde bulaşmasını önlemede ulusal ve uluslararası yönetmeliklerde yer alan önlemler uygulanmaktadır. Metal bulaşmasını azaltmak için de kullanılan uygulamaların içerisinde mıknatıslar, metal dedektörleri, x-ray dedektörler vb. araçlar da yer almaktadır.

Mıknatıs ile Ayırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mıknatısların Gauss yüzeyi alanla ters orantılı, kalınlıkla doğru orantılıdır. Mıknatıs ne kadar büyükse o oranda yüksek Gauss değerine sahip bir mıknatısa sahip olunduğu söylenebilir.

Özellikle gıda endüstrisi başta olmak üzere üretim hatlarında tercih edilen mıknatısların uygun şartlarda çalıştığı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Bu sistemlerin kalibrasyonu gerçekleştirilmeli ve gauss metre ölçüm aleti ile kalibrasyonun doğruluğu kontrol edilmelidir.

Gauss Ölçümü

Gauss değeri en basit haliyle mıknatısların gücünü ifade eder. Bir mıknatısın ne kadar manyetik alana sahip olduğunu belirtir. Ne kadar yüksek Gauss sonucu tespit ediliyorsa mıknatısın o oranda manyetik alana sahip olduğu söylenebilir. Genel itibariyle yapılan ölçüm, manyetik alan oluşturan ekipmanın, sahip olması gereken minimum gauss miktarının kontrolü amaçlı yapılmaktadır.

Gauss ölçümü yetkin kişiler tarafından ve uygun cihaz altyapısı ile yapılmalıdır. Gauss ölçümünde kullanılan cihazın kalibrasyonu uygun sıklıkta yapılmış olmalıdır.

Laboratuvarımız gauss ölçümleri konusunda tecrübeli personelleri ile sizlere hizmet sunmaktadır.

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.